Play Poland Film Festival 2015
2015-08-03

Play Poland Film Festival to organizowany po raz piąty festiwal promujący polskie kino i sztukę za granicą, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii. Idea stworzenia festiwalu zrodziła się przed kilkoma laty w organizacji Polish Art Europe w Edynburgu. I edycja odbyła się w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Irlandii Północnej w roku 2011. Na całość projektu składały się: pokazy filmów pełnometrażowych, pokazy filmów krótkometrażowych, wystawy plakatów filmowych oraz spotkania z przedstawicielami kina polskiego. Sukces pierwszej edycji sprawił, że liczba miast uczestniczących w projekcie wzrosła. Kontynuując pierwotną ideę organizatorów tegoroczna edycja odbędzie się w siedmiu miastach: Edynburg, Glasgow, Aberdeen, Londyn, Londonderry, Belfast i Bangor.

Wszystkie projekcje filmowe będą miały miejsce w kinach, które są kolebką lokalnych festiwali filmowych. Wśród nich wymienić należy przede wszystkim: Filmhouse w Edynburgu, Belmont Filmhouse w Aberdeen, Clapham Picturehouse w Londynie, kino Grosvenor w Glasgow a take ośrodki kultury, szkoły filmowe np. Screen Academy przy Napier Univeristy w Edynburgu. Wystawy plakatów zostaną zorganizowane w galeriach, kinach oraz ośrodkach kultury, które co istotne, zlokalizowane są w centrach miast. Festiwal rozpocznie się 15 października 2015 i będzie trwał do końca listopada.

Program jesiennego święta polskiego kina na Wyspach obejmie projekcje nowych polskich filmów fabularnych. Program festiwalu zostanie ogłoszony miesiąc przed jego rozpoczęciem. Widzowie będą mieli niepowtarzalną okazję uczestniczenia w przeglądzie najlepszych krótkometrażowych form wyselekcjonowanych przez naszych polskich partnerów, wśród których są uczelnie filmowe: Szkoła Wajdy, Łódzka i Katowicka Szkoła Filmowa, studia produkcyjne i festiwale: Studio Munka, Filmoteka Narodowa i O!PLA festiwal. Docenione w Polsce i za granicą obrazy, pokazywane podczas festiwalu to zarówno komedie, jak i etiudy studenckie, animacje i eksperymentalne dokumenty. Po raz pierwszy w tym roku pojawi się także propozcja skierowana do najmłodszych widzów: pokaz dobranocek z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych.

Play Poland Film Festival to nie tylko filmy, to także intensywnie działający przez cały rok dwujęzyczny serwis internetowy www.playpoland.org.uk, którego rola wykracza daleko poza typową promocję festiwalu. Fani kina odnajdą tu informacje z polskiego świata filmowego, a także kalendarium wydarzeń filmowych zarówno w kraju, jak i za granicą. Serwis stanowi bardzo ważny element promocji festiwalu i dociera do odbiorców we wszystkich krajach, w których organizowany jest festiwal. Warto zaznaczyć że festiwal w tym roku odbędzie się także w Kanadzie i po raz pierwszy w Malezji.
Jedną z tegorocznych nowości jest stworzenie platformy internetowej dla naszych partnerów. Odtąd instytucje chcące nawiązać współpracę z Play Poland Film Festival w prosty sposób, za pomocą narzędzi online, będą mogły dołączyć do jego organizacji. Znajdą tam przewodniki pokazujące - krok po kroku - jak łatwo i bez zbędnych formalności nawiązać współpracę z Polish Art Europe (PAE) i wspólnie stworzyć atrakcyjny dla współczesnego odbiorcy wydarzenie. Innym istotnym novum, jest wprowadzenie kategorii tzw. Przyjaciela Play Poland Film Festival. Osoby, które uzyskają status „Przyjaciela” otrzymają szereg przywilejów, np. bilety na pokazy filmowe i pokazy zamknięte, darmowe gadżety, a także możliwość spotkania się za kulisami z gośćmi specjalnymi festiwalu.
Play Poland Film Festival to także święto sztuk wizualnych. Bardzo ważna jest dla nas estetyczna strona przedsięwzięcia ze szczególnym uwzględnieniem plakatu, projektowanego co roku przez różnych znanych i cenionych artystów, którzy podejmują wyzwanie reinterpretacji naszego symbolu przy jednoczesnym zachowaniu jego indywidualnego charakteru. Każdego roku nowo zaprojektowany znaczek „play” służy jako motyw przewodni kampanii marketingowej. W ten sposób oddajemy podwójny hołd sztuce tworzenia plakatu filmowego: tworząc własny plakat i organizując wystawy Polskiej Szkoły Plakatowej.

Tegoroczne wystawy plakatów to wielkie wydarzenie dla miłośników sztuki graficznej, którzy będą mieli okazje zapoznać się z Polską Szkołą Plakatu z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Prace, podzielone tematycznie i monograficznie to dzieła twórców takich jak Franciszek Starowieyski, Andrzej Pągowski, Jakub Erol i Mieczysław Wasilewski. Widzowie będą też mogli podziwiać kompozycje m.in. Lecha Majewskiego, Jana Młodożeńca, Waldemara Świerzego oraz Jacka Neugebauera. Szczególnym wydarzeniem będzie wystawa plakatów podczas oficjalnego otwarcia festiwalu w Filmhouse w Edynburgu. Znajdą się tam wybrane z naszych zbiorów plakaty mistrzów, a także te, które przez 5 lat były projektowanie specjalnie dla Play Poland Film Fesival. Warto dodać, że w 2015 roku zdecydowaliśmy się na eksperyment i zaproponowaliśmy grupie studentów prof. Sławomira Witkowskiego, polskiego malarza i grafika, wykładowcy gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych zaprojektowanie plakatu przedstawiającego nasz znak. Z 40 nadesłanych prac wyłoniono 4 najlepsze, które wykorzystano do stworzenia kampanii marketingowej. Prace pojawią się na plakatach, ulotkach, banerach, w programie a także na naszej stronie internetowej i profilu na Facebooku. Również katalog festiwalowy, szczególnie jego okładka to projekt interesujący o czym odbiorcy przekonają się wkrótce.

Play Poland Film Festival, największe tego typu wydarzenie na Wyspach, zbliża się wielkimi krokami. Prezentacja szerokiego spektrum tematycznego współczesnej sztuki filmowej ma za zadanie nie tylko pomóc w budowaniu rangi polskiego filmu na rynku światowym, ale także udowodnienie, że polskie kino ma do zaofiarowania wszystko to, co współczesna kinematografia europejska ceni najbardziej: gre aktorską na najwyższym poziomie, umiejętności reżyserskie wywodzące się z tradycji najlepszych szkół filmowych, rozmach a jednocześnie formalny minimalizm, wizualne piękno i niepozbawiony głębi przekaz. Festiwalowe świeto wzbogacone zostanie wydarzeniami towarzyszącymi: wystawami plakatów oraz inspirującymi spotkaniami z twórcami filmów. Festiwalowe rozmaitości czekają na widzów od 15 października do 30 listopada.

Oficjalna strona festiwalu