Polish Art Scotland „We are working” – impreza zamykająca (29.06.2007)
2008-08-27

W dniach 22-29 czerwca 2007 na wystawie ‘We are working; New Polish Art, Architecture & Design in Scotland’, zorganizowanej przez Polish Art Scotland mogliśmy zobaczyć zbiór prac wykonanych zarówno w technikach malarskich, litografii, jak również fotografię, rzeźbę, plakat, czy projekty architektoniczne. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W dniach 22-29.06.2007 w klubie Spiral wystawione były prace artystów z Polski, mieszkających, pracujących i tworzących w Szkocji. Na wystawie ‘We are working; New Polish Art, Architecture & Design in Scotland’, zorganizowanej przez Polish Art Scotland mogliśmy zobaczyć zbiór prac wykonanych zarówno w technikach malarskich, litografii, jak również fotografię, rzeźbę, plakat, czy projekty architektoniczne. Artyści, to młodzi ludzie, którzy starają się zaznaczyć swą obecność na szkockim rynku sztuki.

Na wystawie debiutowało nie tylko kilkoro artystów, ale również organizatorzy. Gemma Bentley i Nathaniel Clark, to dyplomanci szkół artystycznych, którzy dzięki swoim zainteresowaniom sztuką z rejonu Europy Wschodniej, postanowili zorganizować wystawę artystów pochodzących z Polski. Znalezienie chętnych do wzięcia udziału w przedsięwzięciu nie było trudne. Po ogłoszeniu projektu na polsko-szkockim portalu internetowym, do wzięcia udziału w konkursie zgłoszono setki prac. Kryteriami, którymi kuratorzy kierowali się przy ich wyborze, były wysoki poziom artystyczny, jak i profesjonalne wykonanie. Po kilku spotkaniach wyłoniono ponad dwudziestu artystów prezentujących swe prace w klubie Spiral. Biorąc pod uwagę miejsce, którym dysponowali organizatorzy, udało im się dość dobrze wygospodarować przestrzeń wystawienniczą, (chodź nie udało się znaleźć odpowiedniej ściany dla ciekawego obrazu olejnego, przedstawiającego łódź pełną emigrantów, poszukujących swego miejsca, pędzla Arka Kozaka). Przydało by się również więcej przestrzeni dla bardzo udanych projektów architektonicznych: morficznego wręcz Szkockiego informatorium w Warszawie Piotra Leśniaka, jak i dojrzałych prac Piotra Piotrowskiego. Nie zabrakło również typowych dla Polaków akcentów, poruszających temat "frustracji oraz poczucia niższości wynikającego z utartych schematów społecznych". Zobaczyć je można w pracach Doroty Zakrzewskiej (Adam), Martyny Dargiewicz (Universal Uniform for a Polish Worker), czy fotoreportażowych zdjęciach Mateusza Noniewicza, (Ex-tenants).

Na uwagę z pewnością zasługują nostalgiczne litografie Basi Mróz, jak i poetycki cykl fotografii Doroty Gaszczak, będący wynikiem fascynacji geometrią formy jak i zabawy perspektywą (nota bene prace te cieszyły się również zainteresowaniem wśród oglądających i przez jednego z nich zostały zakupione.

Wernisaż był imprezą niezwykle udaną. Dzięki zaangażowaniu Agi Sowińskiej uświetnili ją swą obecnością i akompaniamentem dj’e Rayoo, dj Fucking Awesome, dj Prismat i Paranoise Optimal i Mc Yaan. Towarzyszyli również imprezie zamykającej wystawę ‘We Are Working’. To oni, jak i wspaniali goście sprawili, że wystawę otaczała gorąca i twórcza atmosfera.

Gościem specjalnym, który pojawił się na otwarciu i patronem PolishArtScotland był Richard http://www.edinburgh.com.pl/mambots/content/glossarbot/info.gifDemarco, który zgodził się na wzięcie udziału w przedsięwzięciu, z powodu swej niekrytej sympatii i wielkiego sentymentu do Polaków, jak i polskiej sztuki. Ten artysta i promotor współczesnych sztuk wizualnych i performance, w latach siedemdziesiątych krzewił międzynarodową twórczość w Szkocji, sprowadzając takich artystów, jak Stanisław Kantor, Marina Abramovic, czy Joseph Beuys.

Inna niecodzienną postacią, która pojawiła sie w Spirali był Tomasz Borkowy, znany z serialu Dom, aktualnie prowadzący w Edynburgu szkołę aktorską.

Wystawie towarzyszyły wykłady prowadzone przez edynburskich nauczycieli akademickich, które niestety nie cieszyły się wysokim zaintereswoniem publiczności mimo ich wysokiego poziomu merytorycznego. Expose były niezastąpionym źródłem informacji na temat filmów Pawlikowskiego, czy Niewiadomskiego, mrocznego bohatera komiksu autorstwa Marcina Palmąki wykorzystanego w materiałach promocyjnych wystawy .

Kolejna, tym razem bardziej obszerna i przygotowana z większym rozmachem wystawa prac polskich artystów, planowana jest na sierpień. Miejmy nadzieję, że zainteresowanie i poziom artystyczny prac, będzie jeszcze wyższy.

 

 


 

 

 

 

 

 

 

    Renata Uznanska                      Piotr Piotrowski          

 

 

 

 

           

 

 

  Marcin Grabowiecki                 Aleksandra Roch              Monika Piotrowska

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     Basia Roszak                          hAnia Kasprowicz

 

tekst:Sosna

Foto: Marcin Grabowiecki

źródło: www.edinburgh.com.pl