IV Letni Festiwal Kino Niezależne FILMOWA GÓRA 2008 (lipiec - sierpień)
2008-10-22

Tego lata po raz drugi zawitał do Edynburga Festiwal Kina Offowego Filmowa Góra. Była to 4 edycja tego międzynarodowego festiwalu.Filmowa Góra – posłowie


Tego lata po raz drugi zawitał do Edynburga Festiwal Kina Offowego Filmowa Góra. Była to 4 edycja tego międzynarodowego festiwalu. Jego wyjątkowość polega na tym, że odbywa się on w 9 lokalnych ośrodkach w 4 krajach Europy docierając w ten sposób do dużej ilości widzów. I każdy nich może decydować o tym kto będzie zwycięzcą - zdobywcą Filmowego Pagórka. Scena główna festiwalu znajduje się w dominującej w polskim świecie kina offowego Zielonej Górze.

Jak festiwal Filmowa Góra wyglądał w Edynburgu?
Filmowa Góra w Edynburgu organizowana była przez PolishArtScotland. Wszystkie projekcje odbywały się w pubie Secret Arcade. Co środę, przez dwa miesiące zbierało się tam do kilkudziesięciu miłośników kina by wspólnie oglądać i oceniać filmy. Co tydzień przez widzów przyznawany był Mały Pagórek - nagroda dla najlepszego filmu w danej kategorii. Podczas ostatniego seansu, który odbył się 28.08.08 mogliśmy zobaczyć laureatów wszystkich małych pagórków. Nagrodę główną, FILMOWY PAGÓREK przyznawało jury. W każdym z miast festiwalowych były to osoby związane z kulturą i filmem. Przewodniczącym jury oraz patronatem festiwalu był Krzysztof Zanussi. Edynburskimi sędziami byli Konsul Generalny RP Aleksander Dietkow, przewodnicząca SPCA (Polish Scottish Cultural Association) Izabella Brodzińska oraz reżyser teatralny Marta Mari.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Z lokalnych ciekawostek:
Podczas jednego z pokazów festiwal odwiedził Radosław Smużny, aktor Teatru Wiczy z Torunia, znany z "Emigrantów".
Innym razem filmowa Góra zamieniła się w "Muzyczną Górę". Stało się gdy jednego z wieczorów zawiodła instalacja elektryczna i publiczność zabawiał jeden z widzów, Hiszpan, grając na gitarze hiszpańskie melodie. Dodało to swoistego międzynarodowego wymiaru temu wieczorowi.

 

 

 

 

 

 

Autor tekstu: Jaromir Gąsiorek


 

W tym roku laureatem nagrody głównej FILMOWEGO PAGÓRKA został film "Uciekinier"
Obrazu "Uciekinier", który wygrał IV Festiwal Kina Niezależnego - Filmowa Góra, scenarzysta by nie wymyślił: czterech więźniów z hitlerowskiego obozu Auschwitz uciekło w mundurach esesmanów!


Dokument Marka Tomasza Pawłowskiego - "Uciekinier" publiczność czwartkowego, finałowego pokazu Filmowej Góry, w ogródku Europejskich Ogrodów Sztuki, śledziła z zapartym tchem. Gdyby nie osoba Kazimierza Piechowskiego na ekranie, rzeczowo wspominającego swoje życie jako nieustanną ucieczkę (najpierw przed hitlerowcami, potem komunistami), można by pomyśleć, że to fantazja.


Więzień nr 918 obozu zagłady w Auschwitz wraz z trzema kolegami, przygotowali misterny plan ucieczki i... wyjechali za obozowe druty w niemieckim aucie, przebrani w mundury esesmanów! Podczas drugiej wojny światowej nie było tak śmiałej ucieczki z obozu.
Nic dziwnego, że "Uciekinier" zdobył główną festiwalową nagrodę Filmowy Pagórek (10tys. zł). Komisje jurorskie w Zielonej Górze, Edynburgu, Tarnowie, Białej Cerkwi, Berlinie, Kostrzynie n. Odrą, Zgorzelcu... (tam jednocześnie przez całe wakacje odbywały się projekcje, a filmy według szefa imprezy, Bruno Aleksandra Kiecia, oglądało jednorazowo 1,5 - 2,5 tys. widzów) przyznały też kilka Małych Pagórków i nagród specjalnych.

Szef jury, Krzysztof Zanussi powiedział, że objął festiwal patronatem, bo impreza mu przypomina jego młode lata. - Ja też zaczynałem jako amator, czyli jako człowiek, który robił filmy niezależne w czasach, gdy trudno było być niezależnym. I mam do tego sentyment - mówił reżyser. - Poza tym Zielona Góra kojarzy mi się z Łagowem, a Łagów z moimi początkami. To był taki dobry nastrój, coś entuzjastycznego w ludziach, więc pomyślałem sobie, że warto takie
rzeczy popierać.

Laureaci Filmowej Góry 2008
Filmowy Pagórek - nagroda główna
• "Uciekinier", reż. Marek Tomasz Pawłowski


Małe Pagórki zdobyły:
• w kategorii etiud studenckich: "Galerianki", reż. Katarzyna Rosłaniec
• w kategorii dramat - ludzie toksyczni: "Uciekinier", reż. Marek Tomasz Pawłowski
• w kategorii animacji i filmu eksperymentalnego: "Gry małżeńskie", reż. Agata Szuba
• w kategorii komedia, humor, pastisz: "Porodówka", reż. Michał Paszczyk
• w kategorii dokument i paradokument: "Lekcja muzyki", reż. Andrzej Mańkowski
• w kategorii profilaktyka społeczna: "Fabryka Wolność", reż. Maciej Walczak
• w kategorii fabula rasa: "Pseudo", reż. Alicja Plachówna

Nagrody Specjalne:
• Złota Klatka - Nagroda Specjalna Wojewody Lubuskiego Heleny Hatki za Najlepszy Dokument dla filmu "Lekcja Muzyki"
• Filmowy Laur - Nagroda Specjalna Marszałka Województwa Lubuskiego Marcina Jabłońskiego dla Najlepszej Aktorki: Joanna Janiszewska - "Za horyzont" (reż. Jakub Czekaj)
• Filmowe Grono - Nagroda Specjalna Prezydenta Miasta Zielona Góra Janusza Kubickiego: "Edina" reż. Nenad Mikovic
• Puchar Starosty Tarnowskiego - Nagroda dla Najlepszego Aktora: Paweł Słomkowski - "Mario" (reż. Paweł Słomkowski)
• Anioł Ciepła - Nagroda Prezydent Miasta Tarnowa dla Autora Najlepszych Zdjęć Filmowych: Jacek Januszyk - "Uciekinier".
• Nagroda Specjalna ufundowana przez Renatę Teodorczyk-Glinkę, Pełnomocnika Prezydenta Miasta Zielona Góra dla Najlepszego Filmu w Kategorii Profilaktyka Społeczna - "Fabryka Wolność", reż. Maciej Walczak
• Statuetka Elvisa - dodatkowe wyróżnienie dla Najlepszego Filmu w kategorii komedia, humor, pastisz: "Porodówka", reż. Michał Paszczyk