Kulturalne Andrzejki w Traverse Theatre w Edynburgu (30.11.2007)
2008-09-24

Andrzejki Kulturalne, które odbyły się w piątek 30.XI.07 to z pewnością impreza, którą każdy zapamięta na długo. Był to niewątpliwy sukces organizatorski i artystyczny. Ale najważniejsza była świetna atmosfera, którą udało się stworzyć.Andrzejki Kulturalne, które odbyły się w piątek 30.XI.07 to z pewnością impreza, którą każdy zapamięta na długo. Był to niewątpliwy sukces organizatorski i artystyczny. Ale najważniejsza była świetna atmosfera, którą udało się stworzyć.
Andrzejki zostały zorganizowane przez Polish Art Scotland przy wsparciu naszego Konsulatu.

 

 

 

 

 

 

 


Goście mieli okazję obejrzeć wystawę pt.”Inspirations”. Składają się na nią fotografie i ilustracje stworzone przez młodych polskich artystów. Prace wykonane zostały w nowoczesnych technikach graficznych. Na pierwszy rzut oka prace poszczególnych autorów różniły się znacznie. Jednak szybko każdy z oglądających mógł zauważyć ich wspólny mianownik: wszystkie miały magiczną, odrealnioną, jakby senną atmosferę. Niewątpliwie wszystkie z tych dzieł były godne zatrzymania się przy nich na dłuższą chwilę. Wystawa od 5 grudnia zostanie przeniesiona do klubu Secret Arcade na Cockburn Street, gdzie będzie można ja obejrzeć jeszcze do 20 b.m. Przeniesieniu wystawy towarzyszyć będzie chiloutowa impreza przy rytmach DJa Lapy i DJa Matei 5 grudnia od godz 20.00.
Impreza rozpoczęła się koncertem „Wszystko jest poezją” w wykonaniu Krzysztofa. Przy gitarowym akompaniamencie wprowadził on słuchających w swego rodzaju podróż sentymentalną wykonując klasyczne utwory poezji śpiewanej. Wiele z zagranych utworów, to takie, których tytułów może i się nie zna, ale każdy umie zanucić refren. Właśnie to pozwoliło na przeniesienie się na parę chwil do minionych czasów gdzieś w Polsce...

 

 

 

 

 

 


Kolejnym elementem programu był koncert grupy Ardente. Dzięki nim mogliśmy usłyszeć zbiór niesamowitych brzmień. Muzycy Ardente grają na wielu, często egzotycznych instrumentach łącząc to z nowoczesnymi, elektronicznymi dźwiękami. W ten sposób powstaje pozornie sprzeczna ze sobą mieszanka folkloru i nowoczesności.
W międzyczasie na stołach pojawił się poczęstunek, który zaskoczył swoja hojnością zapewne wszystkich, poza samym kucharzem. Był nim Michał Bączek, nagrodzony w Polsce w konkursie Kuchni Staropolskiej. Dla andrzejkowych gości Michał przygotował wiele przepysznych, pięknie podanych potraw od żurku, przez gulasz do gotowanego łososia. Jak mówił sam artysta była to nowoczesna polska kuchnia uciekająca od stereotypu pierogów i kapusty.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Jak na polskie Andrzejki przystało nie obyło się bez wróżb. Kilka przeuroczych wróżek lało wosk, kręciło zaczarowanymi butelkami, stawiało tarota... Było to niesamowite przeżycie również dla brytyjskiej części publiczności, która pierwszy raz miała okazję zetknąć się z taką tradycją. Kolejki do wróżek ciągnęły się aż do sali obok.


Ostatnim elementem programu imprezy były sety dj'skie. Był to już moment, kiedy publiczność nakarmiona sztuką, poezją, egzotyczną muzyką i świetnym jedzeniem była gotowa na klubową atmosferę piątkowej nocy. Dość szybko dj'e spowodowali, że ludzie zaczęli wstawać od stolików by ruszyć w tany. Gorąca zabawa trwała do momentu zamknięcia baru. I wtedy stała się rzecz niezwykła, która powoli zaczyna być pewnym elementem tradycji polskich imprez. Część publiczności zaczęła śpiewać polskie pieśni ludowe. Niewiele trzeba było czekać, aby na parkiecie pojawiła się niemała grupa osób tańczących do „Hej Sokoły” czy „O mój rozmarynie”. (Identyczna sytuacja miała miejsce w Glasgow podczas imprez The Place). Nawet fakt, ze trzeba było opuścić lokal nie zniechęcił rozbawionego tłumu. Koncert kontynuowano przed budynkiem teatru przy akompaniamencie gitary Krzysztofa. Warto zwrócić uwagę, że brytyjscy goście czynnie brali udział także w tej części imprezy. Nieznajomość tekstów zastępowali energicznym klaskaniem i tupaniem.
Niewątpliwym atutem imprezy był fakt, że było tam wielu Brytyjczyków. Mieli oni okazję zobaczyć cały przekrój polskiej kultury, sztuk plastycznych, przez muzykę, świetne jedzenie, tradycje ludowe aż po polski ułańsko-kozacką fantazję pod koniec imprezy.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Artyści biorący udział w wystawie Inspirations:
• Michał Karcz
• Oktawian Domagała
• Jowita Szmigiero
• Natalia Bieganowska
• Mateusz Jarża
• Agnieszka Śliżewska

Dj'e:
• Dj Pacman, Dj Joy
• Dj Simon The Sorcerer
• Dj Matei

Autor tekstu i fotografii: Jaromir Gąsiorek
Źródło: www.edinburgh.com.pl